mehmetduran.com - Paylaşmak Güzeldir...
.Net için Hazırlanan MySql Connector Güncellendi
Asp.net MySql Connector 5.2 GüncellendiNet uygulamalarında Mysql kullanmak için hazırlanmış olan Mysql Connector güncellenmiş ve yeni özellikler eklenerek eksiklikleri tamamlanmış. Benim de kullandığım Mysql Connector 5.2 sürümü güncellenmiş ve MySql.Data.dll dosyası olarak yine kullanıma sunulmuş. Ayrıca .net ortamında hazırlanmış olan dll dosya projesine ve dll dosyasına aşağıda vereceğim linkten ulaşabilirsiniz. Ayrıca MySql.Data.dll dosyasından farklı olarak MySql.Web.dll dosyası hazırlanmış ve bu dll altında Profile space'i (membership için), Security ve Common (transaction ve gelişmiş  veritabanı uygulamaları için ) space'leri yer alıyor. MySql.Data.dll ve MySql.Web.dll dosyaları ile artık .net uygulamalarımızda MySql veritabanını çok rahat kullanabiliriz. Şu an bu duyuruyu yapıyorum. Ancak önümüzdeki günlerde bu yenilikleri tek tek inceleyip, faydalı olan bilgileri sizlerle paylaşacağım. Ayrıca MySql'in kendi sitesinden indirebileceğimiz dosyalar arasında dll dosyaları, dll dosyalarının projesi ve kodları ile bunların kullanımı anlatan küçük bir e-book var.

MySql için kaynak dosyaları, projeyi ve setup'ı MySql'in kendi sitesinden buradan indirebilirsiniz. Sitedeki ilk link ile projeyi indirebilirisiniz. Bu paketin içinde ayrıca kullanımları anlatan küçük bir e book ve html sayfalar bulunuyor. Ayrıca dll dosyalarını bu paketin içinde bulabilirsiniz. İkinci link ile setup'ı indirebilirsiniz. Üçüncü link ile yine MySql.Data.dll dosyasının bulunduğu paketi indirebilirsiniz.

Asp.net ve C# uygulamalarımızda kullanmak için dll dosyalarını projemizdeki Bin klasörü içine ekliyoruz. Ayrıca bu dl'ller içinde yer alan sınıfları ve özellikleri kullanmak için ise kodlama yaptığımız alanda aşağıdaki gibi namespaceleri eklemeliyiz.

Asp.net MySql Connector 5.2 Güncellendi

Önümüzdeki günlerde bu namespaceleri ve yenilikleri inceleyip faydalı olacağını düşündüğüm ugyulamaları sizlerle paylaşacağım.

İyi Çalışmalar!
Mehmet Duran 25 Kasım Salı 2008 8 18661 3,3
Bookmark and Share
Bu Yazıyı Değerlendirin.
Konuyla İlgili Olabilecek Diğer Yazılar Bloğuma Erişim Sıkıntısı C Sharp 3.0 in a Nutshell (E-Book) Jquery Bütün Özellikler (E-Book) Asp.net ile Dosyaları Okuma ve İçeriğini Değiştirme Linq for Visual C# 2008 (E-Book)
Yorumlar
Yorum Yaz
RSS Yorum Takibi
Özgür 26 Kasım Çarşamba 2008 01:12 #1
MsSQL de bulunan TSQL Kavramları sanırım MySQL'de de var. Peki yapıları nasıl, çok fark var mı?
Mehmet Duran 26 Kasım Çarşamba 2008 14:18 #2
Tüm veritabanlarında olduğu gibi MySql'de de komutlar aynı sayılır. Ufak tefek farklılıklar var. Bunları kullandıkça görebilirsiniz. Ama çok önemli farklar değiller.
Miraç Baran Satıç 20 Şubat Cumartesi 2010 14:21 #3
VS 2010'da bir çok yöntem denememe rağmen kullanamadım..
Mehmet Duran 20 Şubat Cumartesi 2010 17:25 #4
VS 2010 kullanmadım. Burada mysql.data.dll dosyasını projeye eklediğimizde çalışması gerekir. Zaten bu sadece .net içinden mysql'e bağlanan bir kütüphane. Visual Studio ile ilgisi yok. Başka bir sorun olabilir. Fırsat bulursam VS 2010'da deneyip, sonucu bildiririm.
Ferat 27 Eylül Pazartesi 2010 02:21 #5
Merhaba Namespaceler ve hangi alanlarda başvurulduklarını açıklayacakmısınız
Mehmet Duran 27 Eylül Pazartesi 2010 15:11 #6
Merhaba @Ferhat. Bu konuda sana MySql'in kendi dokümanlarını tavsiye ederim. Yazımda verdiğim linkte hem dosyaları indirebilir hem de kodları nasıl kullanacağını gösteren dokümanları bulabilirsin. Eğer Access ve Sql kullanmış isen aynı nesneler MySql için de hazırlanmış. Bu bakımdan bilgin varsa çok fazla zorlanmazsın.
uğur 21 Ekim Perşembe 2010 15:15 #7
bu MySql.Data.dll dosyasını nerdedirbulamadım bir türlü indirdiğim dosyaya baktığımda öyle bir dosya bulamıyorum
Mehmet Duran 22 Ekim Cuma 2010 08:58 #8
@uğur, yazımda linkini paylaşmıştım. Oradan connector'u indirdiğin takdirde gerekli dosyaları bulabilirsin.
İsim :
Site :
Yorum :

Buradan bu yazıya ait yorumları RSS olarak takip edebilirsiniz.

Bu servis ile yazılara eklenen yorumları RSS ile takip ederek konu ile ilgili başkaları tarafından yapılan yorumları veya konuyla ilgili sorduğunuz sorulara verilen cevapları görebilirsiniz.
Ne edersen kendine, edersin kendi kendine.
Bölümler
Yazılar
Arşiv
Arama
Linkler
Site İçi Arama
Son Zamanlarda Ne Yapıyorum ?
İstatistikler - Araçlar - Reklam
İstatistikler
Sayaç
Mehmet Duran | mehmetduran.com | Copyright © 2009