mehmetduran.com - Paylaşmak Güzeldir...
Veritabanı İlişkisi ile Accordion Menü Oluşturma
Bu yazımda accordion uygulamasını veritabanımızda tutmuş olduğumuz iki tablo ile oluşturmayı bir örnekle açıklamaya çalışacağım. Sitemde daha önce yazmış olduğum yazılarda accordion uygulamasını anlatmış ancak veritabanı ile menü gibi bir uygulama yapmamıştım. Arkadaşlardan gelen istek üzerine böyle bir örneği hazırlayarak sizlerle paylaşıyorum. Daha önce okulda yapmış olduğum bir projede de böyle bir uygulama yapmıştım. Buna benzer bir örneği hazırlayarak sizlerle paylaşıyorum. Umarım faydası olur.

Öncelikle yapmış olduğum örnekte veritabanı yapısı aşağıdaki gibi olacak.Bu veritabanına göre oluştucağımız accordion alan için yazacağımız kodlar ise şu şekilde olmalı:

  OleDbConnection bg;
  protected void Page_Load(object sender, EventArgs e)
  {
    bg = new OleDbConnection("provider=microsoft.jet.oledb.4.0; data source="+Server.MapPath("~/menu.mdb"));
 
    OleDbDataAdapter adp = new OleDbDataAdapter("select * from ana_menu", bg);
    DataTable tablo = new DataTable();
    adp.Fill(tablo);
    Repeater1.DataSource = tablo;
    Repeater1.DataBind();
  }
 
  public string alt_menu_getir(int ana_menu_id)
  {
    string sonuc = "";
    OleDbCommand komut = new OleDbCommand("select * from alt_menu where ana_menu_id=@ana_menu_id", bg);
    komut.Parameters.AddWithValue("@ana_menu_id", ana_menu_id);
    bg.Open();
    OleDbDataReader oku = komut.ExecuteReader();
    while (oku.Read())
    {
      sonuc += "<a href=ic_ice_accordion.aspx?alt_menu=" + oku["alt_menu_id"].ToString() + ">" + oku["alt_menu"].ToString() + "</a>";
    }
    bg.Close();
    return sonuc;
  }

Bu kodlara göre html tarafata kullandığımız repeater kontrolünün yapısı ise aşağıdaki gibi olmalı:

  <div id="accordion">
    <asp:Repeater ID="Repeater1" runat="server">
      <ItemTemplate>
        <span><%# Eval("ana_menu") %></span>
        <div><%# alt_menu_getir((int)Eval("ana_menu_id")) %></div>
      </ItemTemplate>
    </asp:Repeater>
  </div>

Görüldüğü gibi kodlamamız böyle. Data kontrolü olarak Repeater kullanmaktayım. Alt menuleri oluşturuken yazmış olduğumuz metodu kullanıyoruz. Ben bu yöntem ile hazırladım. Ancak alt menüleri çekerken ayrı bir data kontrolü kullanılabilir.

Yapmış olduğum örneği buradan görebilir, buradan da indirebilirsiniz.

İyi Çalışmalar!
Mehmet Duran 24 Ocak Cumartesi 2009 69 44278 3,9
Bookmark and Share
Bu Yazıyı Değerlendirin.
Konuyla İlgili Olabilecek Diğer Yazılar .Net için Hazırlanan MySql Connector Güncellendi Jquery ve Ajax ile FaceBox Kullanımı Linq for Visual C# 2008 (E-Book) Asp.net'te Accordion Uygulamasını Veritabanı ile Kullanma Jquery ile Treeview Uygulamam
Yorumlar
Yorum Yaz
RSS Yorum Takibi
Nuh Recep 24 Ocak Cumartesi 2009 22:44 #1
Helal sana Mehmet , baya iyisin . Gerek fikir , gerekse bazı kodlarda kaynak olarak çok yararlı oluyor kodlar tebrikler ve başarılar.
burak tankut 25 Ocak Pazar 2009 03:05 #2
Meraba Sql`de denedim Kategoriler,AltKategoriler olarak Kategoriler geliyor AltKategorilerin sadece ilk kayıtları geliyor neden olabilir acaba bu ?
Mehmet Duran 25 Ocak Pazar 2009 09:52 #3
Kayıtların hepsini okumuyor olabilirsin. Datareader kullanıyorsan yukarıda yazmış olduğum gibi while içinde kayıtları almalısın. Eğer kayıtları datatable veya dataset ile alıyorsan bu sefer datatable veya dataset`te yer alan kayıt sayısna göre döngü oluşturup kayıtları almalısın.
sinan ozkan 25 Ocak Pazar 2009 10:54 #4
ellerine saglık mehmet ilk alısveris sitesinde yaptıgımızda anlamamıstım bide hata vardı nasıl düzelttik bilmiorum:D ama simdi daha iyi anladım güzel anlatmıssın
burat tankut 26 Ocak Pazartesi 2009 07:05 #5
Meraba olmadı for ile döndüm Kategoriler tbl.rows.Counter kadar döndüm for`un içinde Repeatırın databoudunu verdim databind ettim AltKategorilerde ise while kullanmışım zaten birde while`ın içinde for ile dönüp rdr.FieldCount`u kadar döndüp yine olmadı sizin yapınız çalışıyor ama onda problem yok benim sqlde problem var ya ne olabilir sorun kategoriler sorunsuz geliyor AltKategoriler ise her kategorinin ilk kayıtı geliyor her kategoride 1 tane alt kategori geliyor neden böle oluyor anlamadım :s
Mehmet Duran 26 Ocak Pazartesi 2009 12:04 #6
Neden olmadı bende anlamadım ama benim yazdığım kodun aynısını kullanırsan bir problem olmaz. Sql server kullanıyorsan sadece nesneleri access yerine sql için tanımlayacaksın.
yakup-buğra 28 Ocak Çarşamba 2009 15:09 #7
güzel yöntem olmuş. Eline sağlık.
bellagio 20 Mart Cuma 2009 00:36 #8
mrb öncelikle tbrkler hocam çalışmalar çok güzel bu uygulamayı vb dilinde yapacak olursak neleri değiştirmemiz gerekir
Mehmet Duran 20 Mart Cuma 2009 00:39 #9
Sadece Codefile`da yazdığımız C# kodlarını VB`ye çevirmemiz yeterli olacaktır. (page_load eventı ve metodumuzu)
MUHAMMET HEZER 01 Nisan Çarşamba 2009 13:18 #10
mrb Başarı dileklerimle, Accordion uygulamasını ben de bir projemde kullanmak istedim ancak alt menü bağlantılarını yapamadım;yani butona tıkladığımda sayfaya gitmesini sağlayamasım.bu bölümü nasıl yapabilirim.
Mehmet Duran 01 Nisan Çarşamba 2009 23:11 #11
Merhaba. Öncelikle teşekkür ederim. Buradaki örnekte linklerin href değerlerini kendi değerlerin ile değiştirip kullanabilirsin.
Uğur 03 Nisan Cuma 2009 23:24 #12
çok güzel olmuş bir sorum olacaktı select * from alt_menu where ana_menu_id=@ana_menu_id burda sql sorgusunda ilişkilendirme @ işaretiyle mi yapılıryor inner join ile de yapılabilinr mi?
Mehmet Duran 04 Nisan Cumartesi 2009 00:13 #13
Merhaba. Orada @ işareti ile sorgumuzda parametre belirliyoruz. Daha sonra hemen alt satırda da o parametrenin değerini veriyoruz. Burada wher koşulu ile işimizi yapabiliyoruz. Bunun dışında join işlemlerine gerek yok.
bellagio 28 Nisan Salı 2009 09:58 #14
mrb hocam burada ana menu için alt menu olmadan da link verme işini nasıl bir fonksiyonla yapabiliriz
Mehmet Duran 30 Nisan Perşembe 2009 23:40 #15
Dediğin gibi bir yapı için accordion uygulamasında html yapıyı değiştirmek gerekir. Benim hazırladığım örnekte accordion başlık bölümlerinde span tagı yerine a tagı kullanmalsın ve a tagında href özelliğine bakmalısın. Eğer href boş ise veya kendi atadığın bir değer ise link vermezsin eğer href dolu ise link verdirirsin. Böyle bir kontrol ile dediğini yapabilirsin.
bellagio 04 Mayıs Pazartesi 2009 02:54 #16
hocam bi örnek yapabilirmisin ben tam anlamadım bunu link olayını vaktin varsa eğer
Mehmet Duran 12 Mayıs Salı 2009 23:42 #17
Cevabım biraz geç oluyor. Kusura bakma. Daha önce bir örnek vardı. eğer bulabilirsem paylaşırım bulamazsam örnek yapmaya çalışacağım. Yaparsam buradan paylaşırım.
Kemal 28 Ağustos Cuma 2009 00:13 #18
Merhaba, ben yeni yeni öğreniyorum size birşey sormak istiyorum bu menuyu kullanıyorum ve size çok teşekkür ediyorum buna bir alt menu daha nasıl eklenir yapamadım. yani kategori, altmenu, urun şeklinde yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Mehmet Duran 28 Ağustos Cuma 2009 00:28 #19
Merhaba. Bunun için burada ve burada yazmış olduğum yazılar ve örnekler yardımcı olur diye düşünüyorum.
Serkan 19 Eylül Cumartesi 2009 18:32 #20
Öncelikle emekleriniz için teşekkür ediyorum.Şöyle bi sorum olacak.Bu akordiyon örneğini asp + accesste yapmak istersek nasıl bir mantık izlemeliyiz.teşekkürler..
Mehmet Duran 19 Eylül Cumartesi 2009 23:52 #21
Bu örneği Asp ile yapmak için Repeater'ın itemtemplate bölümüm arasında yer alan html veriyi for döngüsü ile yapman ve oradaki Eval ile çektiğin verileri Asp'deki veritabanı nesneleri ile alman gerekir. Bu şekilde yapabilirsin.
Serkan 20 Eylül Pazar 2009 02:39 #22
İlginiz için teşekkür ederim.Biraz uğraştırdı ama sonunda oldu...
Serkan 28 Eylül Pazartesi 2009 01:28 #23
Tekrardan merhabalar.Bu accordion uygulamasında ilk açılışta herhangi bir kategorinin açık olmasını nasıl yapabiliriz??
Mehmet Duran 29 Eylül Salı 2009 10:51 #24
Bunun için document.ready(function(){ /*buraya*/ }); arasına aşağıdaki gibi bir kod eklemen yeterli.
var index = 1; /*bu değeri kendin vereceksin*/
$("#accordion div:eq("+index+")").slideDown(300);
aktif = index;
Denemediğim için hata olabilir. Ancak mantık böyle olmalı.
Serkan 12 Ekim Pazartesi 2009 09:43 #25
İlginiz için çok teşekkürler.Kodu denedim.Gayet güzel çalışıyor.İyi çalışmalar..
ali 29 Kasım Pazar 2009 00:29 #26
Merhaba.Bu makale ile ilgili değil ama,jquery içerisinde yani script kodda Eval nasıl kullanabiliriz?Örneğin; asp.net de div içerisinde #Eval("Yorum") şeklinde yazabiliyoruz ama ben jquery içerisinde kullanmak istiyorum div.html("") içerisine yazdığım zaman Eval ı hata alıyorum.Nedeni ne olabilir acaba??
ali 29 Kasım Pazar 2009 00:33 #27
Bu makale ile ilgilide herhalde en can alıcı kısım var aktif=-1 olan yerin ana fonksiyon dışında tutulması tek fonksiyon olmasına rağmen neden ana fonksiyon dışında tuttunuz.Çünkü fonksiyon içinde o değişkeni tanımladığımız zaman tam anlamıyla istediğimiz olayı elde edmiyoruz..??
Mehmet Duran 29 Kasım Pazar 2009 01:09 #28
Merhaba. Öncelikle ilk sorundan başlayım. Eval kullanmak için bir data kontrolünün template'i içinde çalışmak gerekiyor. Yani data kontrolü dışında Eval kullanılmaz. Sanırım bu yüzden hata alıyorsun. Bunun yerine public bir değişken tanımlayıp, bu değeri dediğin gibi kullanabilirsin. İkinci olarak örnekte dediğin değeri o şekilde tanımlamak dışında bir de document.ready fonksiyonunun hemen içinde tanımlamak yeterli olur. Onun dışında diğer fonksiyonların içinde tanımlamak sıkıntı oluşturur.
ali 29 Kasım Pazar 2009 01:44 #29
Benim anlamadığım şey,jqueryde örneğin div.html("tag b tag herhangibirşey tag b tag") şeklinde kullanabiliyoruz da repeaterda vs kullandığımız Eval ı div.html("taglar içerisinde Eval("Yorum")") şeklinde yazamıyoruz.Burda bahsettiğim div de repeater içerisindeki div. Yani bu yazdığımız değer zaten yine repeater içerisindeki div in html ine yazdırmaya çalışıyorum. daha net olaral repeater içerisindeki div e jquerydeki html içerisine eval gömerek veri aktarmak istiyorum.
Mehmet Duran 29 Kasım Pazar 2009 11:33 #30
Eğer repeater içinde kullanmak istiyorsan tabiki kullanabilirsin. Bunun için .html("<%# Eval("yorum") %>") şeklinde bir jQuery kodu kullanabilirsin.
ali 29 Kasım Pazar 2009 12:24 #31
İste bunu nasıl kullanabiliyoruz?.Yani .html içerisinde Eval nasıl yazılıyor.Mesela div.html("Eval("Yorum")") --!güvenlik için izin vermediğinizden tagları ve yüzde işaretini yazmadım !-- onları da ekleyip yazınca olmuyor.yani tek tırnak mı olacak yoksa '',"",++ bunların burada nasıl kullanılacağını çözemedim..html("Eval('Yorum')") gibi bu kombinasyonu çözemedim.Ama yine de cevap verdiğin için tsekkur..
Mehmet Duran 29 Kasım Pazar 2009 12:40 #32
Bir önceki yorumumda nasıl olacağını belirtmiştim. Aynen o şekilde kullanılır ama script kodlarında ve syntax'ta hata yapıyor olabilirsin. Kodlarını veya örneğini atabilirsen ben de bakabilirim.
Atilla 06 Aralık Pazar 2009 12:30 #33
Peki tiklanan menünen açık kalmasını nasıl sağlayabiliriz? mesela açık olan sayfayı bilmesi için.
Mehmet Duran 06 Aralık Pazar 2009 21:05 #34
Bunun için daha önce yazmış olduğum (24. sıradaki) yoruma bakabilirsin. Burada hangi menünün açık olması gerektiğini belirlenen değişken ile belirtebiliyoruz.
ibrahimnur 29 Nisan Perşembe 2010 23:21 #35
alt menü veritabanına birde url eklemek mümkünmü? Alt menüye tıkladığımızda istediğim sayfaya yönlendirme yapamadım. mesela televizyona tıkladığımda televizyon.aspx açılsın bunu nasıl yapabilirim. teşekkürler
Mehmet Duran 30 Nisan Cuma 2010 00:16 #36
Merhaba. Ben böyle bir yapı nasıl yapılabilir konusunda bir fikir vermek amacıyla bu örneği hazırladım. Bu örneği inceleyerek istediğin tarzda yapıyı oluşturabilirsin. Bahsettiğin yapı için örneğimde alt_menu_getir metodundaki a tagının href değerini söylemiş olduğun sütundan alman yeterli olacaktır.
ibrahimnur 03 Mayıs Pazartesi 2010 23:31 #37
s.a buradaki kodları başka bir sayfaya veya master sayfasına kopyaladığımda hata veriyor. masterpage sayfamda kullnmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.
Mehmet Duran 04 Mayıs Salı 2010 00:00 #38
As. Kodları kopyalamak yeterli olmayabilir. jQuery kütüphanesini eklemek gerekiyor. Eğer sayfalara jQuery kütüphanesini eklemiyorsan sıkıntı oluyor olabilir. Sıkıntının kaynağını bulman için Firebug kullanmanı tavsiye ederim.
ibrahimnur 04 Mayıs Salı 2010 00:08 #39
hocam gercekten çok teşekkür ederim. sıkıntılarımıza anında cevap veriyorsun. saolun
Serkan KILIÇ 10 Mayıs Pazartesi 2010 23:45 #40
merhabaar öncelikler örnek uygulaman için teşekkürler.. bende bir sitemde kategorileme mantığı kullandım ürünler çok uzadığı için açılır menü eklemek istiyorum ... kategoriler.ascx dosyam içinde repeater'den SQL'deki ana tablom ve alt tablomdan kategori id'lerini çekip sitede kategorileme yaptım bu kategorilemeyi açılır menü olarak yapmak istiyorum nasıl yapabilirim bir kaç tane deneme yapmaya çalıştım bir türlü açılır menü yapamadım yardımcı olabilirmisini acaba ?
Mehmet Duran 11 Mayıs Salı 2010 01:03 #41
Merhaba. Bahsettiğin yapı buradaki örnekle benzer bir yapı. Örnek olarak hazırladığım dosyaları indirip, inceleyebilir ve oluşturacağın yapıya uyarlayabilirsin.
fatih 12 Mayıs Çarşamba 2010 14:19 #42
şimdi bu yapıda benim çözemediğim bir olay var oda şu; alt_menu_getir metodunda int ana_menu_id parametreyi nerden ve nasıl alıyor?..teşekkürler
Mehmet Duran 13 Mayıs Perşembe 2010 00:20 #43
Merhaba. Burada Repeater kontrolünün itemtemplate bölümüne bakarsan yazmış olduğumuz o metodu kullandığımızı görebilirsin. Yani repeater'ın her verisi için bu metot çalışmakta ve parametre değeri olarak ana_menu_id değerini almakta.
fatih 13 Mayıs Perşembe 2010 12:06 #44
cevap yazdığınız için teşekkür ediyorum.. işte tamda orada bir hata alıyorum hatada şu; DataBinding: 'System.Data.DataRowView', ana_menu_id adında bir özellik içermiyor. ne manaya geldiğini çözemedim..
Mehmet Duran 14 Mayıs Cuma 2010 00:24 #45
Merhaba. Burada ana_menu_id benim örneğimdeki sütunun adı. Sen kendi veritabanı tablonda kullanman gereken sütun adını yazmalısın. Hatanın nedeni bu isimde bir sütunun kullandığın veritabanı tablosunda olmaması.
İbrahim 15 Mayıs Cumartesi 2010 16:14 #46
Bu sistemi asp ile nasıl yapabiliriz?
Mehmet Duran 15 Mayıs Cumartesi 2010 23:24 #47
Burada yapılması gereken kodlarını verdiğim Repeater kontrolünün itemtemplate'i içindeki html yapıyı for veya while döngüsü ile Asp ile oluşturmak. Bu şekilde bu uygulama Asp ile geliştirelebilir.
Serkan KILIÇ 16 Mayıs Pazar 2010 00:08 #48
sn. mehmet duran örneğinizi 3 gündür benim kategoriler.ascx dosyasına almak istiyorum yapamadım yardım edermisiniz acaba repeater ile dbden verileri çektim ama açılır menü yapamıyorum bunu
Mehmet Duran 16 Mayıs Pazar 2010 01:18 #49
Aynı yapyı oluşturup yine de hata alıyorsan scriptlerde sorun var demektir. Kodları doğru biçimde yazdığından ve gerekli jQuery kütüphanesini eklediğine emin misin?
Serkan KILIÇ 16 Mayıs Pazar 2010 08:37 #50
evet gerekli yerlere yazdım kodları ama bir türlü açılır menü yapamadım basit birşey istiyoum ya öyle efectif bir menüde istemiyorum bir türlü ekleyemedim projeme açılı menüyü
Serkan KILIÇ 16 Mayıs Pazar 2010 11:28 #51
Şimdi hata yok ama açılır menüde yok ... hata vermiyor açılıyor sayfa ama menülerim halen aynı bilgisayarı kırmaya ramak kaldı
Mehmet Duran 16 Mayıs Pazar 2010 11:54 #52
Yapmaya çalıştığın dosyaları mailime atabilirsen bakabilirim.
ali yılmaz 18 Mayıs Salı 2010 23:06 #53
merhaba sağol güzel örnek öncelikle.bende aynısı yaptım ve çalıştı ama şöyle birşey yapmam gerekiyor: birde ürünler tablosu var veritabanımda.bu tablo alt_menu_id ile bağlı "alt_menu" ye .sorum şu akordiyondan bir alt menu öğesine tıkladığımızda o alt menüye ait ürünleri sağda gösterebilirmiyiz ? bunuda ekleyebilirseniz sayfaya çok iyi olur.teşekkürler.
Mehmet Duran 18 Mayıs Salı 2010 23:59 #54
Merhaba. Şu anda örnek yapacak vaktim yok maalesef. Eğer kendin uğraşmış ve takılmış isen yardımcı olmaya çalışırım. İyi çalışmalar.
Serkan kılıç 19 Mayıs Çarşamba 2010 02:18 #55
Kolay gelsin kusura bakma sürekli bu konuyla alakalı rahatsız ediyorum seni örneğini siteme en sonunda eklemeyi başardım ama bu seferde tuhar birşey oldu www.teknokarsa.com tahminen nerede yanlış bir iş yapmışımdır ?
Mehmet Duran 20 Mayıs Perşembe 2010 12:43 #56
Ancak cevap verebiliyorum. İlk gördüğümda accordion yapısına uygun değildi. Tablolar klanılmıştı ve o yüzden biraz karışmış durumda idi. Ya accordion yapısına uygun biçime getireceksin ya da tablolu duruma göre script kodları uyarlayacaksın.
Mustafa 04 Haziran Cuma 2010 03:00 #57
Merhabalar Sınırsız treeview alt menüsü nasıl yapılır makalenizde göstermişsiniz fakat bunu veritabanına nasıl uyarlayabiliriz.. misal access veritabanında yapışmış varsayarsak.. kullanıcı giricek menu hazırlıcak kendi kafasına göre sınırsız.. 1.tablo ID |Anamenu 2.tablo ID |AnamenuID |Altmenu 3.tablo ID |AnamenuID |AltmenuID |2.Altmenu yanı bu şekilde veritabanında oluşturmakla yine sınırlı yapmış oluyoruz bi nevi.. veritabanımızı nasıl şekillendirmemiz gerekir bu durumda?? Teşekkürler..
Mehmet Duran 05 Haziran Cumartesi 2010 23:35 #58
Merhaba. Öncelikle buradaki örneğimin statik olduğunu belirteyim. Yani bir veritabanı kullanımı söz konusu değil. Böyle bir yapıyı veritabanı ile yapabilmek için çeşitli yöntemler var. Bu örneği veritabanındaki derinlik belli bir düzeyi aşmayacak şekilde uyarlamak mümkün ama belirttiğin gibi sınırlı olmuş olur. Sınırsız yapılar için çeşitli yöntemler araştırılmış. İnternette bu konuyla ilgili dokümanları bulabilirsin.
behlül 07 Haziran Pazartesi 2010 17:24 #59
arkadaşım örnek çok güzel ben kendime göre uyarladım ama büyük bi problem var.ben bu menüyü usercontrol ile yaptım ve masterpage de bir alana attım.yalnız javascripti çalışmıyor
Mehmet Duran 08 Haziran Salı 2010 00:58 #60
Merhaba. Çözüm için problemin kaynağını bulmak lazım. Sorunlar script kütüphanelerinin sayfa doğru eklenmemiş olması olabilir, script hatası olabilir veya html yapının uygun olmaması olabilir. Bu durumlara dikkat etmelisin. Eğer script hatası varsa Firebug kullanmanı ve sorunlu noktayı bulmanı öneririm.
M.Zeki CAN 15 Haziran Salı 2010 18:32 #61
Mehmet bey teşekkür ederim. Paylaşmak güzel. İnşallah yakında ben çok şey paylaşacağım. Aklına, ellerine, beynine sağlık.Teşekkür ederim
İbrahim 14 Temmuz Çarşamba 2010 14:05 #62
Peki hocam bu işlemi hem asp kullanarak hem de bir alt kategori daha eklemyi nasıl yapabılırz.
Mehmet Duran 14 Temmuz Çarşamba 2010 23:59 #63
Merhaba. İçe içe bu tür işlemlerde kaç tane alt basamak olacaksa o kadar iç içe döngü kurup her döngü içinde elemanları alarak gerekli html çıktıyı üretmelisin.
Can Acar 03 Ağustos Salı 2010 13:38 #64
Hocam Öncelikle eline sağlık çok güzel bir paylaşım. Benim sormak istedigim bir yer var şimdi ben web servis ile veri alıyorum dataset içinde verilerim bana geliyor ve onları alabiliyorum ... bu datasetteki verilere göre bu menüyü kullanmak istiyorum benim kisi de bunun benzeri bunun için acordion menü olan yerde (asp kısmında) Eval alanında sorun veriyor onu nasıl degistirebilirim ???? cevap verirseniz sevinirim...
Mehmet Duran 03 Ağustos Salı 2010 13:58 #65
Merhaba. Hata aldığın kısımda yani Eval özelliği ile kontrole yüklenen verilerdeki sütun isimlerini kullanabilirsin. Sanırım aldığın hatanın nedeni de Eval ile kullanmış olduğun sütun isminin kontrole aktarmış olduğun data içinde yer almıyor olması. Buna dikkat ederek Eval kısımlarını uyarlarsan sorun yaşamazsın.
serkan 10 Ekim Pazar 2010 14:19 #66
gerçekten güzel bir çalışma ben çalılştırdım ancak bir türlü vb dönüştüremedim C# da mükemmel çalışıyor beni site vb olduğu için çalışmadı kodları uyarlarken bir hata yaptım ama çözümü bulamadaım. C# dosyalarını vb çevirmeden master a ekleminin bir yolu var mı şimdiden teşekkürler.
Mehmet Duran 11 Ekim Pazartesi 2010 15:04 #67
@serkan, Aslında otomatik dönüştürücüler var ama kodları dönüştürmeden bir proje içinde iki dili beraberce kullanabilirsin. Ancak masterpage'in kod türünü c# yapman gerekir ve her iki dili kullanabilmek için ise projenin web.config dosyasında ayarlama yapman gerekir.
Oğuzhan 25 Ocak Salı 2011 18:15 #68
Hocam uygulamanız gerçekten güzel olmuş ellerinize sağlık. Bende soran arkadaşlar için vb.net kodlarını paylaşacaktım ama burada sınırlı karkter giriliyor.
Mehmet Duran 04 Şubat Cuma 2011 15:59 #69
@Oğuzhan, teşekkür ederim. Paylaşmak istediğin dosyaya link verebilirsin veya mail atabilirsen halledebiliriz.
İsim :
Site :
Yorum :

Buradan bu yazıya ait yorumları RSS olarak takip edebilirsiniz.

Bu servis ile yazılara eklenen yorumları RSS ile takip ederek konu ile ilgili başkaları tarafından yapılan yorumları veya konuyla ilgili sorduğunuz sorulara verilen cevapları görebilirsiniz.
Bazı yıkılışlar daha parlak kalkınışların teşvikçisidir.
Bölümler
Yazılar
Arşiv
Arama
Linkler
Site İçi Arama
Son Zamanlarda Ne Yapıyorum ?
İstatistikler - Araçlar - Reklam
İstatistikler
Sayaç
Mehmet Duran | mehmetduran.com | Copyright © 2009