mehmetduran.com - Paylaşmak Güzeldir...
Jquery ve Ajax İşlemlerinde DropDownList Kullanımı
Bu yazımda Jquery ve Ajax işlemlerinde dropdownlist kontrolünün nasıl kullanabileceğimizi hazırladığım bir örnek ile anlatmaya çalışacağım. Bu dönem web tabanlı projeler yapacak olmam ve bunlarda Ajax teknolojisine ağırlık verecek olmam nedeniyle şimdiden kullanacağım bazı yöntemleri geliştirmeye başladım. Bunlardan ilki de Ajax işlemlerinde DropDownList kontrolünü etkin bir biçimde kullanmak. Bu olayı sizlerle de paylaşmak istedim ve güzel bir hazırladım. Veritabanında tuttuğumuz bazı siteleri ve rss adreslerini alıp Ajax işlemi ile alıp DropDownList kontrolüne yükleyeceğiz ve bu kontrolden seçilen sitenin rss adresini okuyacağız. Şimdi bu uygulamayı ve DropDownList kontrolünü nasıl dolduracağımıza bakalım.

Öncelikle veritabanı yapımız şu şekilde olmalı.

Jquery ve Ajax İşlemlerinde DropDownList Kullanımı

Vereceğim kodlarda sadece DropDownList kontrolünü doldurduğumuz kod bölümünü paylaşacağım. Kod kısmında ise yani Ajax isteği yapacağımız metot ise yazacağımız bir class'ı List olarak dönderiyor. Bu kodlar aşağıdaki gibi olmalı.

    public class drop_doldur
    {
      public string adres { get; set; }
      public string site { get; set; }
    }
 
    [System.Web.Services.WebMethod]
    public static List<drop_doldur> getir()
    {
      System.Threading.Thread.Sleep(500);
      OleDbConnection bg = new OleDbConnection("provider=microsoft.jet.oledb.4.0; data source=" + HttpContext.Current.Server.MapPath("~/ornek.mdb"));
      OleDbCommand komut = new OleDbCommand("select * from adresler", bg);
      bg.Open();
      OleDbDataReader okuyucu = komut.ExecuteReader();
      List<drop_doldur> dd = new List<drop_doldur>();
      while (okuyucu.Read())
      {
        drop_doldur d = new drop_doldur();
        d.adres = okuyucu["rss"].ToString();
        d.site = okuyucu["site"].ToString();
        dd.Add(d);
      }
      bg.Close();
      return dd;
    }

Daha sonra ise yukarıdaki kodlara istekte bulunacağımız Jquery kodlarımız şöyle olmalı.

function drop_doldur()
{
  $("#ld").show();
  $.ajax({
    type: "POST",
    url: "ajax_drop_down.aspx/getir",
    data: "{}",
    contentType: "application/json; charset=utf-8",
    dataType: "json",
    success: function(msg){
      //dropdownlistimizi dolduruyoruz.(select tagı ile başlıyor ve seçenekler option ile belirtiliyor)
      // <select id="dropdownlist"></select> dropdownlist'imizin html kodu
      $("#dropdownlist").append("<option value='0'>Okumak için Rss Seçiniz...</option>");
      $.each(msg.d, function(i){
        $("#dropdownlist").append("<option value='" + this.adres + "'>" + this.site + "</option>");
      });
      $("#ld").hide();
    }
  });
}

Tüm bu kodlamaları yaptıktan sonra uygulamamızı çalıştırabiliriz. Hazırlamış olduğum uygulamayı buradan görebilirsiniz. Örnek projeyi de buradan indirebilirsiniz.

İyi Çalışmalar!
Bookmark and Share
Bu Yazıyı Değerlendirin.
Konuyla İlgili Olabilecek Diğer Yazılar Asp.net ve Asp.net MVC'de Binary Olarak Dosya (Upload - Download) İşlemleri Asp ile FCK Editör Kullanımı Jquery ile Accordion Menü - Alan Hazırlama Jquery ile Tek Tek Kayan Alan Oluşturma ve Ajax ile Rss Okuma Örneği Jquery ile Kayan (Floating) Alan Yapımı
Yorumlar
Yorum Yaz
RSS Yorum Takibi
sinan özkan 23 Şubat Pazartesi 2009 23:40 #1
memet çok iyi olmus emegine saglık kullanıslı bir uygulama
ERDEM ERDEMİR 24 Şubat Salı 2009 00:31 #2
Hocam yukarıda ki örneği .net 2.0 ve ajaxcontrol toolkit ile denedim ama çalışmadı.Sizce sorun ne olabilir.
Mehmet Duran 24 Şubat Salı 2009 15:18 #3
AjaxControl Toolkit`i pek kullanmadım. O konuda pek bilgim yok. Ancak Ajax .Net 2.0 ile her zaman çalışmıyor. Nedenini bende bilmiyorum. Çalışmama sebebi .Net 2.0 olabilir. Eğer bir link verirsen sorunun ne olduğunu anlayabiliriz.
ahmet 24 Şubat Salı 2009 21:00 #4
ben yaptığı projeyi indirdim ama bir türlü derleyemedim.Birincisi web.config de değişiklik yapmamız mı gerekiyor??İkincisi Linq bunu nasıl visual studio`ya ekleyebiliyoruz??
Mehmet Duran 24 Şubat Salı 2009 21:05 #5
Merhaba. Proje derken çalışan dosyaları koyuyorum ve eğer direk dosyayı açıyor iseniz derleme ve çalıştırma yapamazsınız. Bu dosyaları oluşturduğunuz başka bir projeye sürükle bırak ile çalıştırabilirsiniz. Ayrıca içinde yer alan exe dosyası ile de örneği çalışır halde görebilirsiniz.
ahmet 24 Şubat Salı 2009 21:12 #6
Projeyi visual studio ile açtım ve derleyemedim.web config de web yerine forms gibi değişiklikler yapılması mı gerekiyor localde çalıştırbilmek için??? bir de visual studio ya using.systems.Linq v.studio ya linq yu nasıl ekleyebiliyoruz??
ahmet 24 Şubat Salı 2009 21:14 #7
Bu sırada visual studio 2005 ile çalışmaktayım
Mehmet Duran 24 Şubat Salı 2009 21:35 #8
Merhaba. Öncelikle sitemde paylaştığım Ajax uygulamalarını .Net 3.5 ve Visual Studio 2008 kullanarak hazırlıyorum. 2005 ile hazırladığın projelerde Add Reference diyerek eksik olan kütüphaneleri ekleyebilirsin. Ancak Ajax işlemlerinde .Net 2.0 sorun çıkartabiliyor. Tavsiyem geçebilirsen Visual Studio 2008 ve .Net 3.5 sürümüne geçmen. Sorunsuzca bu uygulamaları geliştirebilirsin.
süleyman 11 Haziran Perşembe 2009 16:23 #9
arkadaşlar web config dosyasında değişiklikler yapmanız gerekir. Araştırma yaparak neleri eklemeniz gerektiğini bulabilirsiniz ancak kısa yolu .net 3.5 ile hazırlanmış bir projenin web.config dosyasını direk projenize ekleyebilirsiniz - mehmet`in verdiği örnek uygulamalardan kopya çekin:)
Ahmet ŞAŞMAZ 25 Ekim Pazar 2009 21:25 #10
Ne diyebilirim ki harika bir uygulama emeğine sağlık
Ozhan 10 Şubat Çarşamba 2010 18:09 #11
Mehmet merhaba jquery kullanarak cascading dropdownlist uygulaması yaptın mı aceba aslında aradığım bir db deki tablodan önce şehir bilgileri dolacak daha sonra hangi şehir seçilirse ona bağlı ilçeler gelecek yine ilçeler tablosundan bunun la ilgili bir örnek yaptın mı ? Paylaşabilir misin?
Mehmet Duran 10 Şubat Çarşamba 2010 18:27 #12
Dediğini tam olarak yaptım. Buradaki örneğin mantığı da aynı sayılır. Tek fark Ajax isteği sonucu gelen veriler başka bir dropdownliste eklenecek.
Ozhan 11 Şubat Perşembe 2010 12:33 #13
aslında haklısın mehmet ama bir türlü değeri çekip sorguya alıp diğer sorgu sonucunu 2 nci dropdowna yazdıramadım nerde hata yaptığımı anlamadım kısaca yazabilirmisin tşk ler
Ozhan 11 Şubat Perşembe 2010 15:10 #14
merhaba mehmet function rss_oku(adres) buradaki adres değişkenini gönderirken sorun oluyor galiba kısacası adres değişkenini gönderemedim bir türlü galiba sorun orda ikinci sorguda where kullanmazsam tüm ilceler gelsin dersem eger ilk dropdown doluyor ve seçtiğim andatablodaki ilçeler full doluyor yani where kullanmadan ve gelen adres değişkeninigöze almadan tabiozamanda bi anlamı olmuyor tahmin edeceğin üzere sehire bağlı ilce gelmesi lazım sorun ilk dropdown un value si dropdown2 ye gitmiyo
Mehmet Duran 11 Şubat Perşembe 2010 22:42 #15
Merhaba. Örneğin linki var ve indirebiliyorsun. Onu inceleyerek sorunun nedenini bulabilirsin. İlçeleri almak için illerin seçildiği dropdownlistte seçeneklerin value özelliğine illerin id değerini atamalı ve ilçe isteğinde seçilen ilin id'sini parametre ile ilçeleri getirecek olan metoda aktarmalısın. Burada sorgu içinde where komutu yardımıyla ile ait olan ilçeleri alabilir ve ilçe dropdownlistine yükleyebilirsin. Buradaki örnekte ilk aşamada rss linkleri Ajax ile geliyor. Sen bunu ilçeleri getirecek biçimde yapacaksın.
İsim :
Site :
Yorum :

Buradan bu yazıya ait yorumları RSS olarak takip edebilirsiniz.

Bu servis ile yazılara eklenen yorumları RSS ile takip ederek konu ile ilgili başkaları tarafından yapılan yorumları veya konuyla ilgili sorduğunuz sorulara verilen cevapları görebilirsiniz.
Hata yapmayan bir insan genellikle hiçbirşey yapmıyordur.
Bölümler
Yazılar
Arşiv
Arama
Linkler
Site İçi Arama
Son Zamanlarda Ne Yapıyorum ?
İstatistikler - Araçlar - Reklam
İstatistikler
Sayaç
Mehmet Duran | mehmetduran.com | Copyright © 2009