mehmetduran.com - Paylaşmak Güzeldir...
Javascript ile Datetimepicker Uygulamam
Daha önce Ajax kullanarak hazırlamış olduğum ve kodlamasını C# ile yapmış olduğum takvim uygulamasını tamamen Javascript kodlamarı ile hazırladım ve sizlerle paylaşıyorum. Buradan uygulamanın son halini görebilirsiniz. Böylece oldukça hızlı bir uygulama elde etmiş oluyoruz. Kodlamaları C#'tan javascript'e çevirirken bazı noktalarda sıkıntı olsa da sınavlarımın arasında can sıkıntısından kurtulmak amacıyla bu uygulamayı javascript ile hazırladım ve artık tüm uygulamalarda rahatlıkla kullanılabilecek bir uygulama haline geldiğini düşünüyorum. Umarım güzel ve kullanışlı bir çalışma olmuştur.

Bu uygulamayı tamamen javascript ile hazırladım. Tüm özellikleri (gün kısaltmaları, ay isimleri vb.) javascript kodlamamda kendim belirttim. Bu uygulamayı kullanacaklar javascript dosyasından bu özellikleri kendilerine göre düzenleyebilirler. Javascript dosyasını inceleyecekler rahatlıkla herşeyi anlayabilir ve istedikleri düzenlemeyi kendileri yapabilirler. Ayrıca tasarım konusunda da bir adet css dosyası var ve çok az bir css kodlamamız mevcut. Bu css'de de takvimimizin özelliklerini belirliyoruz. Yine kullanacak olanlar bu dosya üzerinde değişiklikleri yapabilirler. (Dosya içinde özelliklerin ne olduğunu belirttim.)

Bunların dışında takvimimizin gösteriminde efekt vermek ve sayfamızda herhangi bir Html elemente yüklemek için ise Jquery kullandım. Aslında Jquery kullanmaya gerek yok ancak küçük bir bölüm için kullandım. Javascript dosyamızda da nerede kulandığımı ve kullanmak istemeyenlerin ne yapması gerektiğini belirttim.

Umarım faydalı ve kullanışlı bir çalışma olmuştur. Takvimi tamamen kendi kodlamam ile oluşturuyorum. Hesaplamalar biraz karmaşık olabilir ancak inceleyenler ne yaptığımı çok rahat anlayabilirler.

Uygulamayı buradan görebilir, buradan da örnek çalışmayı ve dosyaları indirebilirsiniz.

İyi Çalışmalar!
Bookmark and Share
Bu Yazıyı Değerlendirin.
Konuyla İlgili Olabilecek Diğer Yazılar FaceBox Uygulaması Takvim Uygulaması Kullanımda Tasarımda Değişiklik Silverlight 2 Visual Essentials (E-book) Jquery ile Hazırladığım Slayt Uygulamam
Yorumlar
Yorum Yaz
RSS Yorum Takibi
Ece Kaya 27 Mart Cuma 2009 15:51 #1
süper bişe olmuş yanlız bişe sorcam Jquery nedir hep bahsetmişiniz.elinize sağlık.kolay gelsin
Mehmet Duran 27 Mart Cuma 2009 22:34 #2
Merhaba. Jquery dediğim javascript kütüphanesidir ve birçok işlemi çok basit bir şekilde yapabiliyoruz. Öğrenmesi ve kullanması oldukça basit bir kütüphane. Tavsiye ederim.
ferhat 11 Ekim Pazar 2009 10:02 #3
hocam merhaba bu uygulamada gün nasıl yazdırılabilir? yani 03/03/2009 pazar gibi tabii asp.net te input yerine textbox kullanmak istiyorum okul projesi için
Mehmet Duran 11 Ekim Pazar 2009 18:22 #4
Merhaba. Bunun için script kodlarda belirttiğim yerde tarih formatını kendine göre belirtmen lazım. Bu uygulamanın tek eksik yönü bu. Tarih formatlama işini de fırsat bulunca tamamlamak istiyorun. Ancak şimdilik script kodlardaki belirttiğim yerde istediğin formata göre kodları düzenlemelisin.
mehmetalp 22 Şubat Salı 2011 11:35 #5
eline saglık güzel bir uygulama ama ben 2 tane textbox olsun istiyorum. iki tarih arası sorgu yapıcam ama olmadı hep birinde cıkıyo digerinde cıkmıyo yardımcı olursan
Mehmet Duran 08 Nisan Cuma 2011 22:19 #6
@mehmetalp, söylemek istediğini yapmak için jquery'nin datepicker uygulamasını tavsiye ederim.
İsim :
Site :
Yorum :

Buradan bu yazıya ait yorumları RSS olarak takip edebilirsiniz.

Bu servis ile yazılara eklenen yorumları RSS ile takip ederek konu ile ilgili başkaları tarafından yapılan yorumları veya konuyla ilgili sorduğunuz sorulara verilen cevapları görebilirsiniz.
Şans bir uğraşının eseridir.
Bölümler
Yazılar
Arşiv
Arama
Linkler
Site İçi Arama
Son Zamanlarda Ne Yapıyorum ?
İstatistikler - Araçlar - Reklam
İstatistikler
Sayaç
Mehmet Duran | mehmetduran.com | Copyright © 2009