mehmetduran.com - Paylaşmak Güzeldir...
Web Service ile Ajax İşlemleri
Bu yazımda jquery ile ajax işlemlerimizde web service kullanmayı göreceğiz. Daha önce hazırlamış olduğum tüm ajax uygulamalarında ve örneklerde ajax işlemi için her sayfanın kendi kodlarının bulunduğu kod dosyasını kullandım. Ancak bazı durumlarda bu durum pek kullanışlı bir durum olmuyor. Mesela; masterpage içinde ajax işlemleri yapmak istersek bu işlem için masterpage'i kullanacak tüm sayfaların kod taraflarında ajax için kod yazmamız gerekir. Ancak bunu engelleyip daha fonksiyonel çalışmak için web service kullanabiliriz. Böylece projelerimize esneklik kazandırabiliriz. Şimdi ajax işlemleri için web service'i nasıl kullanacağımıza bakalım.

Öncelikle jquery ile yazacağımız ajax fonksiyonumuzun kodlarına bakalım.

  $(document).ready(function(){
    data_al();
  });
  function data_al()
  {
    $.ajax({
      type: "POST",
      url: "web.asmx/getir", //web service ve methodumuz
      data: "{}",
      contentType: "application/json; charset=utf-8",
      dataType: "json",
      success: function(msg){
        $("#goster").html(msg.d);
      }
    });
  }

Daha sonra ise web service dosyamızın kodlarına bakalım.

[WebService(Namespace = "http://tempuri.org/")]
[WebServiceBinding(ConformsTo = WsiProfiles.BasicProfile1_1)]
[System.Web.Script.Services.ScriptService]
public class web : System.Web.Services.WebService {
 
    public web () {}
 
    [WebMethod]
    public string getir()
    {
      return DateTime.Now.ToString("dd MMMM dddd yyyy hh:mmm:ss");
    }
}

Görüldüğü yapmamız gerekenler böyle. Böylece ajax işlemlerini fonksiyonel kullanmak ve projelerimizde esneklik kazanmak için web service kullanmalıyız. Bundan sonra yapacağım ajax örneklerinde bu yöntemi kullanmayı düşünüyorum. Ajax ile ilgilenenlere de tavsiye ederim.

Not : Projemize web service eklemek için Add New Item sekmesini seçmeli ve Web Service'i seçmeliyiz.

Örnek çalışmayı buradan indirebilirsiniz.

İyi Çalışmalar!
Mehmet Duran 03 Ocak Cumartesi 2009 12 27974 3,5
Bookmark and Share
Bu Yazıyı Değerlendirin.
Konuyla İlgili Olabilecek Diğer Yazılar Yeni İstatistik Servisi Cli.gs FancyBox Kullanımı Asp.net ile Dinamik Site Yapımı (Örnek Uygulama) ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) jQuery Takvim Eklentim (Datetimepicker Uygulamam)
Yorumlar
Yorum Yaz
RSS Yorum Takibi
yusuf karatoprak 04 Ocak Pazar 2009 10:55 #1
çok güzel eline saglık
EmrE TURAN 04 Ocak Pazar 2009 20:32 #2
Bu işlemi visual s. ve asp.net 2 de çalıştıramıyormuyuz acaba ? Dediğim versiyonlarda yapamadım ben
Mehmet Duran 04 Ocak Pazar 2009 20:36 #3
Benim bildiğim Jquery ile ajax işlemleri asp.net 2.0 ile çalışmıyor. Ben çalıştıramadım. Ama bir arkadaş çalıştırdığını söylemişti. Service pack`leein eksikliği neden olabilir. Ben çalışmıyor diye biliyorum. Ama bu konuyu araştıracağım. Sonuç alırsam haberdar ederim.
olur mu öyle şey 01 Temmuz Çarşamba 2009 21:48 #4
arkadaşlar olur mu öyle şey ben çalıştırdım bi sorun yok. burda örnek kodlarıyla beraber verdim. http://www.kodaman.org/yazi/jquery-asp-net-rating-oylama
Mehmet Duran 01 Temmuz Çarşamba 2009 22:02 #5
Merhaba. Sorunu tam olarak araştırmadım. Direk olarak .Net 3.5 kullanmaya başladım ve .Net 3.5 ile herhangi bir problem yok. Zaten verdiğin adresteki örneği hem ip kontrolü ile hem de cookie kontrolü ile daha önce hazırlamıştım. Buradan ve buradan yazılarımı görebilir ve çalışan örnekleri indirebilirsiniz. Ayrıca sitemde de kullanıyorum. Sizden de kullanmanızı beklerdim. ;) İyi çalışmalar.
fatih duman 18 Ağustos Salı 2009 12:35 #6
öncelikle bu paylaşımınız için teşekkür ederim.ama örnek uygulamadaki sayfa master sayfa değil ajax.aspx sayfası aynı uygulamayı masterpage ile denediğimde metod çalışmıyor.Yoksa benmi bi yerde hata yapıyorum
Mehmet Duran 18 Ağustos Salı 2009 13:26 #7
Merhaba. Uygulamada masterpage kullandığımı belirtmedim. Sadece bu yöntemi masterpage ile kullanabileceğimizi söyledim. Kendi bloğumda da kullanmıştım. Kodları bu şekilde kullandığında bir sorun olmaması gerekir. Eğer sorun varsa muhtemelen bir hata vardır. Firebug ile hatanın ne olduğunu görebilirsin. Ya da link gönderebilirsen ben de yardımcı olmaya çalışırım.
onur demirel 29 Ekim Perşembe 2009 00:03 #8
Kardeşim önceilkle yaptğın uygulamardan dolayı tebrik ve teşekkür ederim bu webservice ile ajax olayını bi türlü başaramadım senin yaptığın örnekleri indiriyorum onlar çalışıyor kendim bire bir aynısını yapınca çalımıyor.
Mehmet Duran 29 Ekim Perşembe 2009 00:08 #9
Sorunun kaynağını bulmak lazım. Bunun için de yaptığın örneği incelemek gerekiyor. Mozilla'nın Firebug eklentisi ile Ajax işlemlerini görüntüleyebiliyorsun. Bununla yaptığın örneği kontrol edip, hatayı bulabilirsin. Eğer yaptığın ve çalışmayan örneği gönderebilirsen ben de bakmaya çalışırım.
onur demirel 29 Ekim Perşembe 2009 00:33 #10
abi sana yolladim bakarsan çok makbule geçer ilgin için teşekkürler.
onur demirel 29 Ekim Perşembe 2009 01:06 #11
Kardeş hatayı buldum en sonun da.Web servisi ekledikten comment olan satır dan kaynaklanıyormuş hiç dikkat çekici değil di yazıda onuda vurgularsan bu güzel konuyu senin güzel anlatımınla daha iyi kavrayabilirler.Tekrar teşekkürler.Başarılarınındevamını diliyorum.
Mehmet Duran 29 Ekim Perşembe 2009 10:43 #12
Sorunu çözdüğüne sevindim. Ancak dediğin gibi yorum olan satırları düzeltmek gerekiyor. Ama paylaştığım kodlarda bu zaten olması gerektiği gibi. Zaten bu amaçla da bu kodları paylaşmıştım. Bundan sonra bakanlar umarım kodları dikkate alırlar. :)
İsim :
Site :
Yorum :

Buradan bu yazıya ait yorumları RSS olarak takip edebilirsiniz.

Bu servis ile yazılara eklenen yorumları RSS ile takip ederek konu ile ilgili başkaları tarafından yapılan yorumları veya konuyla ilgili sorduğunuz sorulara verilen cevapları görebilirsiniz.
Hizmet amaçlı işler başarıya, kar amaçlı olanlar ise başarısızlığa yöneliktir.
Bölümler
Yazılar
Arşiv
Arama
Linkler
Site İçi Arama
Son Zamanlarda Ne Yapıyorum ?
İstatistikler - Araçlar - Reklam
İstatistikler
Sayaç
Mehmet Duran | mehmetduran.com | Copyright © 2009